February 19, 2015

Build a Pantry for Pennies: 5 Frugal Shopping Strategies

One of the most common reasons that people give for not prepping is the cost involved.  People seem to have this mental image of a bedroom or basement dedicated to being filled to the rafters with cans of Chef-Boy-Ardee.  They imagine someone going out and spending $5000 at a time for a year’s worth of food, or perhaps an 18-wheeler backing up into their driveway and unloading the contents with a forklift.

It’s time to learn a whole new way to shop. Thrift is of the utmost importance if you want to be able to afford to build your pantry quickly.

The fact is, a pantry is a work in progress, and a whole new type of personal economy.  You can save a fortune on your food budget by shopping carefully and in quantity.

A well-stocked food pantry is an investment: purchasing food at today’s prices is a great hedge against tomorrow’s increases.  The cost of food will only be going up.  Consider the drought that has ravaged California, the number one producer of fresh fruits and vegetables in the entire country. Farmers there have been forced to cut back on the amount they produce, due to water shortages.  Livestock herds have been culled because they can’t grow enough to feed them. Winters are longer and more severe in other parts of the country, leading to shortened growing seasons and freak storms that destroy newly planted crops.  Your pantry is your insurance against drought, pestilence, bad weather, and rising prices.

Take peanut butter, as an example:  A few years ago, I purchased a store-brand peanut butter for $1.88 per jar when it was on sale.  The following year, that very same brand in the very same sized jar was $5.99 on sale because of a poor peanut harvest.  Each jar of peanut butter on the shelves represented a savings of $4.11  – there is no other investment that gives you over a 200% return.

Here’s why I keep a well-stocked pantry

Before I even knew what prepping was, I had a well-stocked pantry because I learned the hard way how quickly things can change.

When I was first married and had a newborn baby, I was struggling to put food on the table with our tiny grocery budget.  Then, as life often has it, things got even worse when my husband got laid off. We had a few dozen bags of sale-purchased bagels in our freezer, a few jars of peanut butter in the pantry, and high hopes for the garden we had just planted. Our situation was desperate, and the new little addition to our family added to our panic.

As we rationed out our bagels with peanut butter over the next few weeks, waiting for unemployment insurance to finally kick in, my husband frantically searched for a job and I became determined to never be in such a position again. (Think Scarlett O’Hara waving her dirty fist around.)

scarlett i'll never be hungry again

Since we had absolutely no money for entertainment, the library was my saving grace throughout this time.  One day, searching for answers among the shelves, I stumbled upon a series of books by Amy Dacyczyn called “The Tightwad Gazette“.  These three volumes gave me a whole new perspective on grocery shopping, and is still the shopping basic philosophy I adhere to today. (By the way, I highly recommend the books – you can get one big compendium containing all 3 titles for less than $15.)

The TG recommends something called “The Pantry Principle.”  It’s a process that saves both time and money. The idea is to consistently stock up on items at the lowest possible prices, creating a supply of ingredients at rock-bottom cost.  This means sometimes you have to say no to preparing a meal just because it sounds good. You have to discipline yourself to adhere to a whole new way of shopping that does not supply just food for the week, but replenishes your pantry, again, at the lowest possible prices.

#1 Create a Price Book

First, start a “price book” – this is a vital tool. Without it, you can’t really be sure if that sale is really a sale at all.  A price book is simply a notebook that you keep with you when shopping, into which you write down the price that you pay for certain items.  You should always update your price book with the lowest price for these items.  This is what allowed me to see that at one point I paid $1.88 for peanut butter and a year later the lowest price I could find was $5.99, like I mentioned above.

In The Tightwad Gazette, Amy Dacyczyn wrote:

My price book is a small loose-leaf binder. Each page contains prices for one item, and the pages are in alphabetical order for quick reference. I include my code for the store name, the brand, the size of the item, the price, and the unit price.

I began by writing down prices on sale flyers and from my grocery slips. I made a few trips to compare prices of specific items. It quickly became evident that not every sale was really a sale. But when I did find a good buy, and I could verify it with months of records…what power! I could stock up with confidence.

At first you may think this is too much work and the idea of shopping at so many stores will be inconceivable. It will pay off. A good strategy is to shop at different stores each week of the month so that within a 30-day cycle you can hit them all. We have our shopping system down to once a month with only a few short trips to hit unbeatable sales.

[A price book] revolutionized our shopping strategy more than anything else we did. For the first time we had a feeling of control over our food budget.

It might take you a total of five hours to make up a price book for comparison shopping, but after several years of supermarket excursions, you may discover that your hourly “pay” for those five hours was over $1,000.

You’ll discover all sorts of trends with this type of record keeping:

  • Your local sales cycles
  • When certain items tend to be loss leaders
  • Which stores are consistently cheaper for specific ingredients
  • Whether a highly promoted sale is actually a good deal or not
  • Whether a big package of whatsits is a better deal than individually purchased whatsits at a different store

Speaking of sizes…

#2 Always Calculate the Unit Price

Be sure to record the size of the package you are purchasing so that you can accurately calculate the unit price. A unit price is vitally important.  If you happen to go to one of those giant, members-only warehouse stores like Costco or Sam’s Club, you may discover that although a huge package seems like a good deal, it was actually cheaper to purchase the items in smaller quantities elsewhere.

The unit price tells you the cost per ounce, per gallon, per pound, etc., of what you want to buy.

Just divide the cost by the quantity.  Here’s an easy-peasy example:

$100/25 pounds = $4 per pound

The goal is to compare the unit prices to find the best deal. Here’s an example of this:

  • 2 pounds of chocolate at $3.80
  • 1.5 pounds of chocolate at $2.70

In this case the unit is 1 pound, and the unit prices are:

  • $3.80/ 2 pounds= $1.90 per pound
  • $2.70/ 1.5 pounds = $1.80 per pound

You know how most businesses try to convince you the bigger package is always the better deal? That’s not always the case. In this situation, the second package of chocolate, although a smaller quantity, is actually a better bargain.

Another reason you must compare unit prices as opposed to simply grabbing a package that looks the same is the sneaky maneuver that food manufacturers use of reducing the contents of a package and selling it for the same price as before.  For example, one company used to sell 1 pound cans of coffee.  As prices went up, it appeared their price was the only one to remain the same. However, reading the label showed that they had reduced the amount of coffee in the can to 14 ounces.  This misleading marketing ploy will become even more common as production prices continue to rise.

#3 Turn Pennies into Dollars

Now that you know you can confidently identify a good bargain, let’s move on to the next step in your new shopping style: saving pennies that add up to dollars.

When you find a staple at a good price, purchase in as much quantity as you can afford and reasonably use before it expires.  This will allow you to begin building your stockpile.  After a couple of months of shopping in this manner, you’ll discover that you don’t actually “grocery shop” any more – you shop to replenish your stockpile.

Items that you stockpile should be foods that you regularly consume.  If you normally eat steak and potatoes, for example, but you fill your pantry with beans and rice, when the day comes that you are relying on that pantry you will suffer from “food fatigue” and you will also feel deprived. Start now by adjusting the food that you consume on a regular basis to foods that will be sustainable in a food storage pantry.

Once you have the hang of it, you can apply this same pantry principle to nearly everything that you purchase. Your pantry doesn’t have to stop at the kitchen. Use your theory of Preppernomics to keep your household running smoothly on far less money!

  • Soap
  • Toilet paper
  • Shampoo
  • Kitty litter
  • School supplies
  • Garbage bags
  • Toothpaste

You get the idea – anything that you normally purchase, if you purchase it at deep discount, will add up to a tremendous savings.

You may be saying, “Wait a minute, Daisy. I don’t have time to run all over the place just to save 10 cents here and 25 cents there.  This is ridiculous.”

It’s not as crazy as it sounds.  Here’s why.

It’s a cumulative savings.

Think about a cart full of groceries during a weekly shopping trip. You might have 100 items in your cart for the week ahead, right.

So, let’s say you save 10 cents on every single item in your cart. (Which, when you’re shopping like this is a very low savings – you’ll probably save far more.)

In a cart with 100 items, you’ve saved $10 in a week.

If you do that every single week over the course of an entire year, you’ve saved $520.

If you apply this to everything you purchase, can you see how quickly this could add up for you? You can save thousands of dollars per year and have a loaded pantry, ready to sustain you through emergencies.

#4 Plan your shopping trips with the precision of a military maneuver.

If you’re driving without a plan all over the place to hit the sales, you aren’t really going to save enough money to make it worthwhile in most cases. You should shop with a plan in order to maximize your time and fuel costs.

Most areas distribute free weekly flyers to your house. These are good for more than just lining the bottom of the litter box.  If you are in an area where you don’t get sales flyers, you can generally find them online.

These sales flyers will help you to identify “loss leader” items that are geared to get customers in the doors. The loss leader is simply the unbeatable, oh-my-gosh-what-a-sale bargain to get you in the door at which point they hope you’ll purchase other dramatically overpriced items just because you’re there.  This is a technique usually used by big corporations, so I have no qualms whatsoever about beating them at their own game and stopping JUST to purchase the loss leader items in quantity.

It isn’t always worthwhile to go far out of your way to purchase the loss-leaders, though. You have to establish a sensible route and pick up sale items along the way. Wasting half a tank of gas just to save 50 cents per item isn’t thrifty at all.

Spend a couple of hours each week writing down the sales that seem good.  Then, check your price book and compare the unit costs. Are the advertised items really a good deal?

While I do recommend making a list, it’s vital to remember, the list is not the Gospel – it is just a guideline. You know how some of those websites preach strict adherence to your lists and menus?  Ignore them!

Here’s why: Let’s say you have a whole chicken on your list, but chicken is outrageously expensive this week. But, pork is on sale. Doesn’t it make a lot more sense to take that into consideration? Be flexible.

For the thriftiest possible shopping trip, your list should include:

  • Items that you have coupons for
  • Sale items, listed by store, that are a good deal
  • Must-have items, like milk if you have small children (there should be very few must-have items – flexibility is the key to a barebones budget!)
  • Ingredients that you require for your meal plans (again, this should be flexible – also, don’t waste money on an ingredient that you can only use in one dish if your budget is tight!)
  • Map your route before you go – if you have several stops to make, do so efficiently and without backtracking.
  • Organize your lists by store

If a store is out of the way from the other shops you plan to hit, think about the week ahead. Do you have any errands or obligations that will take you to that store?  There is a warehouse store about an hour away from us. Any time we have an appointment in that city, we plan ahead to allow some extra time to stop at the warehouse store and stock up.

When embarking on an afternoon of sales shopping, it can be a good idea to put some ice in a cooler for housing perishable food. Try to plan to pick up most of the perishable items on your last stop.

Here are a few more tips to help you keep the budget under control if you are spending an afternoon stockpile shopping:

  • Eat before you go – hunger can impair your judgment because everything just looks so darned good!
  • Take a bottle of water or a cup of coffee with you so that you aren’t tempted by the coolers or the Starbucks at the front of the store.
  • Go alone – it is always far more expensive with a spouse or a child in tow. Admit it, who among us hasn’t bought something frivolous just to make another family member happy?

#5 Make bulk purchases

It gets even better when you begin purchasing in bulk quantities instead of grocery store quantities.

Let’s look at some more math – and you’ll see why maintaining a pantry beats out weekly grocery shopping every time.

I purchase my beef in bulk from a local farmer through a butcher shop.  They raise hormone-free meat, the cattle are grass fed, the animals are treated humanely, and the quality is superior.  Because I purchase 1/4 of a cow each year, I’m able to get all of my beef at $3.99 per pound.

Compare this to the grocery store (and we’re only talking about price, not the superior quality of the meat purchased farm direct):  the best price this week for stewing beef was $4.99 per pound.  The best price for ground beef was $2.99 per pound.  The best price for roast was $9.99 per pound.  When you average all of these together, I pay slightly more for ground beef and far less for everything else. As well, I have the added benefit of excellent quality meat that is cut and wrapped to order, and I’m avoiding the nasty chemicals and factory farming practices that taint the grocery store meat. The average grocery store price per pound, on sale, is $5.99

·         Pantry method: $3.99 per pound

·         Regular shopping method: $5.99 per pound

Now, for another example, let’s look at grains.

When I lived in Canada, I bought organic wheat berries. I paid $17.04 for 10 kg (about 22 pounds).  The shipping was $21.78, bringing my total to $38.82, delivered to my door – or $1.76 per pound. I couldn’t get wheat berries at the local store.  I had to drive an hour and 15 minutes to get them, resulting in a tank of gas. At the closest place I can find wheat berries, the cost in bulk is $2.60 per pound. Yes, I could buy a smaller amount, but purchasing the larger amount also results in savings because of fewer trips to the store. (Now that I’m in the United States, I purchase my grains online.)

Most food calculators recommends 300 pounds of wheat per person per year.  This would be wheat for making bread, pasta, cookies and other baked goods.   If you are buying your wheat already processed into bread, pasta and cereal, the price continues to climb.

·         Pantry method: $1.76 per pound

·         Regular shopping method: $2.60 per pound

At $1.76 per pound, that costs $529 per year. Per person. At $2.60 per pound, that costs $780 per year.  Per person. If you can do this with all of your staples, you can see the savings that can be achieved. That is over $1000 per year for a family of four, for just one item.

Some of the things I buy in extremely large quantities are:

  • Beef
  • Sugar
  • Wheat
  • Cornmeal
  • Oatmeal
  • Coconut Oil
  • Quinoa
  • Beans
  • Popcorn
  • Tomatoes
  • Dry milk

You’ll be astonished at how life-changing it is to shop for your pantry instead of to fulfil your weekly grocery list. Stock up and prepare for that rainy day that could be just around the corner.  And if the rainy day never comes, you’ve saved time and money while providing healthy food for your family.

 ***

This is an excerpt from my upcoming book, The Pantry Primer: A Beginner’s Complete Guide to Creating a Food Stockpile on a Budget, which will be available this spring.  An expanded 2nd edition to the original Pantry Primer book, this updated version will have over 200 pages of strategies, lists, recipes, and how-to guides to help beginners create their pantries without increasing their grocery budgets.

Daisy Luther

Please feel free to share any information from this site in part or in full, leaving all links intact, giving credit to the author and including a link to this website and the following bio. Daisy Luther is a single mom who lives in a small village in the mountains of Northern California, where she homeschools her youngest daughter and raises veggies, chickens, and a motley assortment of dogs and cats.   She is a best-selling author who has written several books, including The Organic Canner,  The Pantry Primer: A Prepper's Guide to Whole Food on a Half-Price Budget, and The Prepper's Water Survival Guide: Harvest, Treat, and Store Your Most Vital Resource.  Daisy is a prolific blogger who has been widely republished throughout alternative media. On her website, The Organic Prepper, Daisy uses her background in alternative journalism to provide a unique perspective on health, self-reliance, personal liberty, and preparedness. You can follow her on Facebook, Pinterest,  and Twitter,.

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Reply: